MENÜ   X

Savaş

Finike ve Limyra şehirleri, doğal zenginliği ve korunaklı bir liman olması sayesinde egemen olan hangi imparatorluk olursa olsun her zaman göz bebeği olmuştur.

Finike ve Limyra şehirleri, doğal zenginliği ve korunaklı bir liman olması sayesinde egemen olan hangi imparatorluk olursa olsun her zaman göz bebeği olmuştur. Finike’nin tarih sayfalarına kazınan en önemli olayı ise M.S 655 yılında yapılan ve günümüzde Gökliman koyunu kan gölüne çeviren İslam  ve Bizans ordularının çarpıştığı Zatü-s Savari (Gemi Direkleri) savaşıdır. İstanbul’u fethe hazırlanan Mısırlı Arap komutan Abdullah bin Sad komutasındaki gemiler, tehlikenin farkında olup bütün gemilerini Finike’ye yollayan Bizans hükümdarı II.Konstans’ı mağlup eder. II. Konstans kölesine kıyafetini vererek kaçmıştır.

Dünya tarihini değiştiren bu savaşın kaderi ise İslam ordusunu kuşatmaya hazırlanan Bizans gemilerinin rüzgârın kesilmesi sebebiyle limana girememesi ve ardından yenilgiye uğramasıdır. Aslında kaybeden Bizans olsa da İstanbul’a giden yolda İslam ordusuna çok büyük bir darbe verilmiş olması yönünden bir kazanç da sayılabilir. Sonrasında İslam cephesindeki iç karışıklıktan ötürü ordu ilerleyememiş ve İstanbul’un fethi Fatih Sultan Mehmet’e kalmıştır.

Finike’nin kaderini de değiştirebilecek bu savaşın yerel yönetimler tarafından da ilgi ile araştırılması, tarihin böylesine büyük bir savaşında batan gemilerin enkazlarının bulunması Finike’nin dünyaya tanıtılması noktasında çok büyük önem arz etmektedir. Sonucunun beraberlik olduğu düşünülmesi günümüzde İslam ve Hristiyan odakları tarafından aynı oranda araştırmaya değer olacaktır.